image

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Obec > Historie obce

Svijanský Újezd

V jižní části okresu Liberec nedaleko města Turnov leží v nadmořské výšce 250 m malá obec Svijanský Újezd se svými 407 občany. Stopy osídlení na území naší obce sahají podle archeologických nálezů do pozdní doby kamenné. První písemná zmínka o obci je z roku 1436, kdy císař Zikmund zastavil Újezd Bohuši z Kováně. Název Svijanský Újezd získala obec v roce 1937. Najdete zde nové rodinné domky, které byly postaveny v posledních letech a vedle nich roubené chalupy ze 17. století.

Kostelík z roku 1868 v pseudogotickém slohu

Dominantou obce je kostelík z roku 1868 v pseudogotickém slohu. Před ním je umístěn památník padlých z let 1914 - 1918. Střed obce tvoří opravená náves s 28 lipami a dětským hřištěm - příjemné prostředí pro chvíle odpočinku. Svijanský Újezd je rodištěm básníka Václava Jaromíra Picka. Více jak 200 jeho básní bylo zhudebněno. Nejrozšířenějším odvětvím je zemědělství, a to převážně ovocnářství (jablka nejznámějších odrůd Rubín, Bohemia, Šampion).

Svijanský Újezd je znám především bohatým kulturním a společenským životem. Slavnosti Svijanského piva, pořádané vždy druhou sobotu v červenci, proslavily obec daleko za hranici kraje. Mezi další pořádané akce patří společenské plesy, pálení čarodějnic, Oslava ukončení II. světové války, sraz vozů Fiat 500 a 600, sraz vozů Honda, letní zábavy nebo slavnostní rozsvícení vánočního stromu.

Koupaliště v obciSportovní areál u koupaliště skýtá mnohé možnosti k aktivnímu vyžití. Velmi oblíbené jsou turnaje ve volejbalu, tenisu a minikopané. Mnoho příznivců má také nově Flyball - kynologický sport. Obec je velmi dobře vybavena. Má základní školu, mateřskou školu, dvě velmi pěkné restaurace, obchod a knihovnu.
Obec Svijanský Újezd se skládá ze čtyř částí: vlastní Újezd, Jirsko, Močítka a Kordovka. Význam jména všech Újezdů má stejný původ. Újezdem se v dávné minulosti nazývalo území darované šlechtici panujícím knížetem obvykle jako tzv. výsluha. Jeho hranice vytyčili pověření pánové, kteří ho na koních objížděli.